Bieżące informacje o realizacji projektu:

12 grudnia 2018

Zakończyliśmy projekt w dniu 10 grudnia, uroczyście w świetlicy wiejskiej w Dziadowej Kłodzie. Ponieważ w projekcie nie mieliśmy zaplanowanego budżetu na konferencję podsumowującą projekt, to z własnych środków przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju gminy Dziadowa Kłoda, zorganizowaliśmy wspólnie pożegnalny obiad dla seniorów biorących udział w projekcie. W spotkaniu również wzięli udział zaproszeni seniorzy z gminy Twardogóra z Coolturalnego Klubu Seniora, trenerzy i instruktorzy prowadzący zajęcia w ramach projektu oraz dyrektorzy szkoły i Gminnego Centrum Kultury w Dziadowej Kłodzie. Na spotkaniu przewodnicząca jury konkursu „Lider czytania” wręczyła nagrody książkowe zwycięzcom konkursu oraz nadała tytuł „Lider czytania” seniorowi z pierwszym miejscem w konkursie. Prezes Fundacji podsumowała projekt, wskazując na osiągnięcie zaplanowanych celów, zrealizowanych działań i wspaniałej atmosfery wśród uczestników podczas realizacji zadań projektowych. Przewodniczące Klubów seniora z Twardogóry i Dziadowej Kłody, zawarły porozumienie o współpracy i rozwoju klubów z wykorzystaniem doświadczenia zdobytego w projekcie „Nowoczesny i aktywny senior”.

5 grudnia 2018

W dniu dzisiejszym nastąpiło zakończenie i rozstrzygnięcie konkursu „Lider czytania”, w ramach którego jury konkursowe wybrało zwycięzców konkursu. Seniorzy, którzy zgłosili się do konkursu i przeczytali najwięcej książek w okresie od czerwca do grudnia 2018 konkurowali między sobą i zgłaszali do komisji konkursowej wykazy przeczytanych książek wg zasad opisanych w Regulaminie konkursu. Jury dokonało oceny zgłoszeń i przyznało 5 nagród książkowych dla uczestników konkursu oraz jeden tytuł „Lidera czytania”. Jury konkursowe zawnioskowało aby Lider projektu ufundował dla nagrodzonych uczestników konkursu pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w konkursie czytania.

29 październik 2018

W ramach Warsztatów realizacyjnych, seniorzy uczestniczyli w warsztaty czytelnictwa dla seniorów niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami. Warsztaty z udziałem młodzieżowego wolontariatu na rzecz seniorów o ograniczonej samodzielności, obejmowały naukę doboru literat, audiobooków i godzin czytania pod okiem doświadczonego bibliotekarza. W zajęciach mentorem byli seniorzy z Coolturalnego Klubu Seniora z Twardogóry.

 

19 października 2018

Uczestnicy projektu kontynuowali udział w „Warsztatach bezpieczeństwo seniorów w życiu i zdrowi”, w ramach których brali udział w zajęciach dotyczących bezpiecznych finansów seniora. Przedstawiciel instytucji finansowej przedstawił zasady rozsądnego korzystania z ofert banków i zarządzania własnymi finansami, zwrócił uwagę na regulaminy i warunki umów jakie banki oferują seniorom przy sprzedaży swoich produktów finansowych. Seniorzy dowiedzieli się również jakie są prawa konsumenta i jak z nich korzystać. W ramach warsztatów odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, ze zwróceniem uwagi na poszkodowanych w nagłych wypadkach, udzielanie pomocy osobie zależnej z powodu niepełnosprawności lub choroby, które przeprowadził ratownik medyczny.

08 października 2018

Seniorzy aktywnie realizują kolejne działania w projekcie. Uczestniczą w spotkaniach z dziennikarzem w ramach „Warsztatów realizacyjnych”. Dziennikarz Gazety Wrocławskiej na zajęciach z seniorami przedstawi swój warsztat pracy, zapozna uczestników z podstawowymi zasadami tworzenia informacji do prasy i artykułów. W ramach warsztatów, wspólnie spróbują przygotować artykuły o lokalnych inicjatywach seniorów w tematyce dotyczącej zdrowia i bezpieczeństwa seniorów, czytanych książkach, oglądanych filmach, nowoczesnych technologiach w życiu seniora, ekologii, wolontariatu sąsiedzkiego, aktywizacji i integracji społecznej w gminie Dziadowa Kłoda.

 

24 września 2018

W dniach 21-23 września seniorzy i wolontariusze z gminy Dziadowa Kłoda, uczestnicy projektu, odbyli trzydniową wycieczkę turystyczno-rekreacyjną do uzdrowisk dolnośląskich. Wszyscy uczestnicy projektu wybrali wycieczkę do uzdrowisk Świeradów Zdrój, Cieplice Zdrój, Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój. W programie wycieczki było aktywne zwiedzanie uzdrowisk, korzystanie z infrastruktury uzdrowiskowej w parkach, grupowe wyjścia do term cieplickich w ramach wolnego czasu, spacery alejami i szlakami w parkach zdrojowych, picie wody źródlanej, nauka czytania i rozumienia tablic informacyjnych i regulaminów na szlakach turystycznych i kompleksach leśnych. Seniorzy gościli w pensjonacie „Zacisze Trzech Gór” w Jedlinie Zdroju, gdzie wśród gór, lasów i mikroklimatu odpoczywali po całodziennym zwiedzaniu uzdrowisk. Wolontariusze opiekowali się seniorami, pomagali osobom z niepełnosprawnościami przemieszczać się w parkach, w pensjonacie, przenosili bagaże, tworzyli cudowną atmosferę współpracy. W drugim dniu wycieczki fundacja zorganizowała dla seniorów wieczór integracyjny pod nazwą „Biesiada w Górach Sowich”, na której urządzono stół z wiejskim, zdrowym jedzeniem, zapewniono oprawę muzyczną i zaproszono Ludowy Zespół Radzowiczanie z Gminy Dziadowa Kłoda, który pięknie śpiewał ludowe pieśni. Wieczór integracyjny wzmocnili swoją energią wolontariusze, którzy przedstawili własny repertuar muzyczny oraz wspólne śpiewanie z seniorami. Przez całą wycieczkę pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło co sprzyjało zadowoleniu uczestników.

15 września 2018

Biuro projektu informuje, że w dniach 16-17 września personel będzie dzwonić do każdego uczestnika w celu potwierdzenia uczestnictwa w wycieczce turystycznej do uzdrowisk dolnośląskich. W sprawach organizacyjnych na bieżąco można informować się w biurze projektu lub u Przewodniczącej Klubu Seniora w gminie Dziadowa Kłoda. Program wycieczki przedstawiamy poniżej.

Program wycieczki turystycznej 21-23.09.2018

10 września 2018

Powtarzamy czego się nauczyliśmy na warsztatach Podnoszenia e-kompetencji. Niektórzy seniorzy wyraźnie się zdeklarowali, ze nie będą zgłębiać wiedzy w zakresie techniki komputerowej zarówno sprzętowo jak i programowo, uznając, że ta wiedza nie jest im potrzebna do codziennego życia. Natomiast chętnie podjęli naukę obsługi smartfonów, które w rożnym zakresie wykorzystują. Wszyscy seniorzy otrzymali materiały szkoleniowe opracowane przez instruktora, do których zawsze będą mogli zajrzeć i przypomnieć sobie zapomniane funkcje, operacje czy ćwiczenia, zarówno na laptopach jak i smartfonach i tabletach. Nabyta wiedza będzie przydatna na kolejnych zajęciach.

04 września 2018

W ramach warsztatów „Bezpieczeństwo seniorów w życiu i zdrowiu”, dietetyk zapoznała seniorów z urządzeniem do diagnostyki organizmu metodą biorezonansową, która pozwala określić problemy zdrowotne organizmu, w tym sprawdzenie tolerancji na różne substancje i produkty spożywcze. Każdy z seniorów w ramach warsztatów otrzymał indywidualną poradę w zakresie zdrowego żywienia. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dodatkowe materiały: „Wykaz produktów z niskim indeksem glikemicznym” oraz „Tabele wartości odżywczych” do codziennego stosowania w swoim życiu.

Żywienie seniora – prezentacja

 

01 sierpnia 2018

W miesiącu sierpniu seniorzy przygotowują się do konkursu „Lider czytania” oraz warsztatów czytelnictwa w ramach Warsztatów realizacyjnych. Organizatorzy projektu oraz seniorzy cześć warsztatów będą realizować w zaciszu ulubionych miejsc, poprzez czytanie ulubionej literatury. Do finału konkursu jeszcze daleko ale aby wygrać konkurs to trzeba czytać, czytać i czytać. Miłej lektury i odpoczynku w wakacje życzy seniorom personel projektu.

30 lipca 2018

Konkurs „Lider czytania” ogłoszony podczas wizyty studyjnej w Twardogórze, przebiega według Regulaminu, który zamieszczamy poniżej. Przypominamy, że konkurs został ogłoszony przez Coolturalny Klub Seniora w Twardogórze, w ramach działań partnerstwa na rzecz realizacji projektu „Nowoczesny i aktywny senior”.

Regulamin konkursu „Lider czytania”

Karta do konkursu „Lider czytania”

24 lipca 2018

W ramach warsztatów „Bezpieczeństwo seniorów w życiu i zdrowiu” realizowane są zajęcia z dietetykiem. Warsztaty odbywają się w formie wykładów, prezentacji multimedialnej i dyskusji o tematyce zdrowego żywienia seniorów. Podczas spotkania z dietetykiem seniorzy pozyskali podstawową wiedzę jak i kiedy komunikować się z lekarzem gdy występują problemy zdrowotne związane z żywieniem, jaka jest rola dostawcy i producenta zdrowej żywności, jakie znaczenie w zdrowej diecie mają lokalne produkty. Seniorzy otrzymali skrypt opracowany przez dietetyka aby mogli na co dzień dysponować wiedzą dotyczącą zrównoważonej diety dla seniorów, otrzymali jadłospis na każdy dzień tygodnia oraz pozyskali wiedzę nt. poprawnego czytania etykiet na żywności oraz jak kupować żywność tanio i zdrowo.

10 lipca 2018

Na warsztatach „Podnoszenie e-kompetencji”, seniorzy poznają zasady pisania maili, obsługi prostych programów, tworzenie plików, galerii zdjęć, wpisywanie się do grup społecznościowych. Działania instruktora warsztatów wspierają wolontariusze, którzy indywidualnie pomagają seniorom technicznie wykonać niektóre czynności, np. przechowywanie wiadomości w swoim folderze na komputerze, napisanie informacji, wiadomości do koleżanki/kolegi, podstawowa komunikacja z urzędem, bakiem lekarzem, korzystanie z portali dla seniorów, wysyłanie sms, wysyłanie zdjęć, bieżąca aktywność w mediach społecznościowych- odpowiedź na zaproszenie do dyskusji, akcje pomocowe oraz inne, wg indywidualnych potrzeb seniorów.

04 lipca 2018

W ramach warsztatów „Aktywny senior w bibliotece XXI wieku”, w dniu 3 lipca 2018r. odbyła się wizyta studyjna seniorów z gminy Dziadowa Kłoda oraz wolontariuszy w Coolturalnym Klubie Seniora w Twardogórze. Seniorzy odwiedzili tam m.in. Bibliotekę Publiczną im. Władysława Stanisława Reymonta, gdzie mogli zainspirować się działaniami funkcjonującego przy bibliotece od 5 lat Coolturalnego Klubu Seniora. W programie wizyty studyjnej było zwiedzanie miasta i zapoznanie seniorów z historią Twardogóry; prezentacja działań i osiągnięć Coolturalnego Klubu Seniora w Twardogórze w ciągu 5 lat istnienia, w tym zapoznanie seniorów z gminy Dziadowa Kłoda z inicjatywami Klubu Seniora na rzecz aktywizacji i integracji seniorów w Twardogórze; zwiedzanie wystawy przygotowanej i zrealizowanej w kościele przez seniorów pt. „Twardogóra wczoraj i dziś”; zapoznanie seniorów z gminy Dziadowa Kłoda z działalnością biblioteki publicznej w Twardogórze; oficjalne ogłoszenie konkursu dla seniorów z gminy Dziadowa Kłoda przy udziale seniorów z Twardogóry pt. „Lider czytania”, na ilość książek przeczytanych w okresie od czerwca do grudnia 2018r. w ramach którego będą przyznane nagrody, w postaci książek zakupionych w ramach projektu. W programie wizyty studyjnej było także zwiedzanie miasta, jego obiektów sakralnych i miejsc pamięci. Wizyta studyjna zakończyła się wspólnym, uroczystym obiadem i podsumowaniem spotkania.

 

10 lipca 2018

Na warsztatach „Podnoszenie e-kompetencji”, seniorzy poznają zasady pisania maili, obsługi prostych programów, tworzenie plików, galerii zdjęć, wpisywanie się do grup społecznościowych. Działania instruktora warsztatów wspierają wolontariusze, którzy indywidualnie pomagają seniorom technicznie wykonać niektóre czynności, np. przechowywanie wiadomości w swoim folderze na komputerze, napisanie informacji, wiadomości do koleżanki/kolegi, podstawowa komunikacja z urzędem, bakiem lekarzem, korzystanie z portali dla seniorów, wysyłanie sms, wysyłanie zdjęć, bieżąca aktywność w mediach społecznościowych- odpowiedź na zaproszenie do dyskusji, akcje pomocowe oraz inne, wg indywidualnych potrzeb seniorów.

04 lipca 2018

W ramach warsztatów „Aktywny senior w bibliotece XXI wieku”, w dniu 3 lipca 2018r. odbyła się wizyta studyjna seniorów z gminy Dziadowa Kłoda oraz wolontariuszy w Coolturalnym Klubie Seniora w Twardogórze. Seniorzy odwiedzili tam m.in. Bibliotekę Publiczną im. Władysława Stanisława Reymonta, gdzie mogli zainspirować się działaniami funkcjonującego przy bibliotece od 5 lat Coolturalnego Klubu Seniora. W programie wizyty studyjnej było zwiedzanie miasta i zapoznanie seniorów z historią Twardogóry; prezentacja działań i osiągnięć Coolturalnego Klubu Seniora w Twardogórze w ciągu 5 lat istnienia, w tym zapoznanie seniorów z gminy Dziadowa Kłoda z inicjatywami Klubu Seniora na rzecz aktywizacji i integracji seniorów w Twardogórze; zwiedzanie wystawy przygotowanej i zrealizowanej w kościele przez seniorów pt. „Twardogóra wczoraj i dziś”; zapoznanie seniorów z gminy Dziadowa Kłoda z działalnością biblioteki publicznej w Twardogórze; oficjalne ogłoszenie konkursu dla seniorów z gminy Dziadowa Kłoda przy udziale seniorów z Twardogóry pt. „Lider czytania”, na ilość książek przeczytanych w okresie od czerwca do grudnia 2018r. w ramach którego będą przyznane nagrody, w postaci książek zakupionych w ramach projektu. W programie wizyty studyjnej było także zwiedzanie miasta, jego obiektów sakralnych i miejsc pamięci. Wizyta studyjna zakończyła się wspólnym, uroczystym obiadem i podsumowaniem spotkania.

 

10 lipca 2018

Na warsztatach „Podnoszenie e-kompetencji”, seniorzy poznają zasady pisania maili, obsługi prostych programów, tworzenie plików, galerii zdjęć, wpisywanie się do grup społecznościowych. Działania instruktora warsztatów wspierają wolontariusze, którzy indywidualnie pomagają seniorom technicznie wykonać niektóre czynności, np. przechowywanie wiadomości w swoim folderze na komputerze, napisanie informacji, wiadomości do koleżanki/kolegi, podstawowa komunikacja z urzędem, bakiem lekarzem, korzystanie z portali dla seniorów, wysyłanie sms, wysyłanie zdjęć, bieżąca aktywność w mediach społecznościowych- odpowiedź na zaproszenie do dyskusji, akcje pomocowe oraz inne, wg indywidualnych potrzeb seniorów.

04 lipca 2018

W ramach warsztatów „Aktywny senior w bibliotece XXI wieku”, w dniu 3 lipca 2018r. odbyła się wizyta studyjna seniorów z gminy Dziadowa Kłoda oraz wolontariuszy w Coolturalnym Klubie Seniora w Twardogórze. Seniorzy odwiedzili tam m.in. Bibliotekę Publiczną im. Władysława Stanisława Reymonta, gdzie mogli zainspirować się działaniami funkcjonującego przy bibliotece od 5 lat Coolturalnego Klubu Seniora. W programie wizyty studyjnej było zwiedzanie miasta i zapoznanie seniorów z historią Twardogóry; prezentacja działań i osiągnięć Coolturalnego Klubu Seniora w Twardogórze w ciągu 5 lat istnienia, w tym zapoznanie seniorów z gminy Dziadowa Kłoda z inicjatywami Klubu Seniora na rzecz aktywizacji i integracji seniorów w Twardogórze; zwiedzanie wystawy przygotowanej i zrealizowanej w kościele przez seniorów pt. „Twardogóra wczoraj i dziś”; zapoznanie seniorów z gminy Dziadowa Kłoda z działalnością biblioteki publicznej w Twardogórze; oficjalne ogłoszenie konkursu dla seniorów z gminy Dziadowa Kłoda przy udziale seniorów z Twardogóry pt. „Lider czytania”, na ilość książek przeczytanych w okresie od czerwca do grudnia 2018r. w ramach którego będą przyznane nagrody, w postaci książek zakupionych w ramach projektu. W programie wizyty studyjnej było także zwiedzanie miasta, jego obiektów sakralnych i miejsc pamięci. Wizyta studyjna zakończyła się wspólnym, uroczystym obiadem i podsumowaniem spotkania.

 

28 czerwca 2018

Zakończyliśmy warsztaty „Aktywny senior skutecznie działa na rzecz lokalnego środowiska”. W ramach warsztatów seniorzy poznali formy współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz aktywnymi grupami obywatelskimi; przeprowadzili analizę problemów lokalnych na bazie której utworzono „mapę lokalnych problemów”. Wśród tematów warsztatów było również zapotrzebowanie na pracę wolontariatu osób starszych oraz wkład osób starszych w budowanie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego w gminie Dziadowa Kłoda. Na warsztatach gościli przedstawiciele lokalnej organizacji Stowarzyszenia na rzecz odnowy gminy Dziadowa Kłoda, którzy zadeklarowali współpracę z seniorami. Na ostatnich zajęciach seniorzy utworzyli Klub Lokalnego Lidera jako podstawy do powołania do życia Klubu Seniora w Dziadowej Kłodzie. Na przewodniczącą klubu wybrano Panią Janinę Tronina.

 

 

15 czerwca 2018

Realizujemy warsztaty „Podnoszenie e-kompetencji”. W ramach warsztatów seniorzy poznają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym zastosowanie rozwiązań dla seniorów. Wielu seniorów nie posiada podstawowych umiejętności, dlatego nauka korzystania z urządzeń do których mają lub mogą mieć dostęp, typu komputer, telefon/smartfon, na warsztatach, pozwoli na poznanie różnych aplikacji ułatwiających życie seniorom. Niektórzy seniorzy korzystają w komunikacji społecznej z mediów społecznościowych np. Facebook oraz Internetu, dlatego program warsztatów jest dopasowany do indywidualnych potrzeb seniorów. warsztaty, pisanie maili, obsługa prostych programów, tworzenie plików, galerii zdjęć, wpisywanie się do grup społecznościowych, przechowywanie wiadomości, komunikacja z urzędem, bakiem lekarzem, korzystanie z portali dla seniorów.

10 czerwca 2018

Na warsztatach „Aktywny senior skutecznie działa na rzecz lokalnego środowiska” zawiązuje się współpraca seniorów i wolontariuszy. Na warsztatach uczestnicy w grupach wykonali totem z przedmiotów znalezionych na terenach zielonych gminy, które charakteryzują ich pasje, jak:
PASJA OGRÓDEK – seniorzy podczas pracy w grupie dzielili się swoimi doświadczeniami w uprawie roślin i pielęgnowaniem swoich ogródków, głównie kwiatowych. Wszyscy w grupie zgodnie wskazywali, że zajmowanie się ogródkiem, uprawa kwiatów i przebywanie wśród roślin jest ich pasją.
PASJA RODZINA – seniorzy w tej grupie wskazali, że wszystko co robią na co dzień i jest związane z dbaniem o rodzinę to ich pasja. Seniorzy w tej grupie wskazali, że zajmowanie się opieką nad dziećmi i osobami zależnymi jak również dbanie o ich dobre życie to ich zadanie do wykonania w najlepszej jakości, to ich pasja.
PASJA ROBÓTKI RĘCZNE – robótki ręczne w każdym obszarze życia codziennego to dla seniorów w tej grupie jest ich pasja. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wszystkie prace wykonywane ręcznie wkładają swoje uczucia, zdolności, wiedzę i doświadczenie życiowe. Szerokie spektrum prac jakie potrafią wykonywać ręcznie pokazali na warsztatach tworząc swój totem z przedmiotów zebranych z gminnych śmieci. Podczas zajęć seniorzy wykonywali swoje prace z sercem przy wspólnym zaangażowaniu, które zintegrowało uczestników.

 Prace zespołów

31 maja 2018

Biuro projektu „Nowoczesny i aktywny senior” informuje, że zgodnie z oczekiwaniami seniorów zakwalifikowanych do projektu, rozpoczynamy warsztaty zaplanowane w projekcie. Zapraszamy do Sali w świetlicy wiejskiej w Dziadowej Kłodzie, ul. Słoneczna 3, od godz. 16 na warsztaty „Aktywny senior skutecznie działa na rzecz lokalnego środowiska” oraz w Zespole szkół przy ul. Słonecznej 5 na warsztaty „Podnoszenie e-kompetencji” oraz „Bezpieczeństwo seniorów w życiu i zdrowiu”, spotkania z dietetykiem. Informacje szczegółowe w biurze projektu ul. 1 Maja 11.

12 maja 2018

Rekrutacja do projektu jest realizowana na terenie całej gminy Dziadowa Kłoda. Specjalista ds. rekrutacji udziela szczegółowych informacji na spotkaniach we wszystkich sołectwach. W miejscach publicznych wywieszone zostały plakaty, wśród mieszkańców gminy i młodzieży szkolnej rozdano ulotki informacyjne o projekcie. Do biura projektu wpłynęło wiele Formularzy zgłoszeniowych, które na bieżąco są analizowane w celu tworzenia listy uczestników projektu. Zapraszamy!!!

2 maja 2018

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Nowoczesny i aktywny senior” dofinansowanego w partnerstwie z Coolturalnym klubem seniora z Twardogóry. Projekt jest realizowany w okresie od maja do grudnia 2018 roku na terenie gminy Dziadowa Kłoda, pow. oleśnicki. Projekt jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Zapraszamy osoby, które ukończyły 60 lat do kontaktu z biurem projektu, które mieści się w lokalu przy ul. 1 Maja 11 w Dziadowej Kłodzie, tel. 722 287 053 lub z biurem Fundacja ECO-INNOVA Wrocław, ul. Legnicka 46a lok.12, 71 34450 36, e-mail: office@eco-innova.pl

Opis projektu NOWOCZESNY I AKTYWNY SENIOR

DOKUMENTY REKRUTACYJNE